W jakich wariantach występują rolety okienne?
Dzięki montażowi rolet okiennych zyskuje się ochronę przed silnym promieniowaniem słonecznym. Tego typu osłony zwiększają komfort użytkowania pomieszczeń, zapobiegają ich nadmiernemu nagrzewaniu się, a ponadto zapewniają poczucie prywatności. Czym różnią się poszczególne rodzaje? Wyjaśniamy!
Podział rolet ze względu na sposób montażu
Podstawowej klasyfikacji rolet okiennych można dokonać, biorąc pod uwagę metodę ich instalacji. Dostępne są modele do montażu zewnętrznego – podtynkowe, naokienne i elewacyjne. Są to konstrukcje nie tylko zabezpieczające wnętrze przed słońcem, ale też ograniczające ryzyko włamania.
Z kolei główne rodzaje rolet okiennych wewnętrznych to:
- rolety okienne wolnowiszące – tkanina montowana jest u góry ramy okiennej,
- rolety okienne kasetowe – tkanina po zwinięciu chowa się w specjalnej kasecie znajdującej się na skrzydle okna lub listwie przyszybowej.
Rolety okienne mogą być instalowane w sposób bezinwazyjny, niewymagający ingerencji w strukturę ściany czy okna. Niekiedy jednak montaż inwazyjny, obejmujący np. wykonanie otworów w stolarce okiennej, gwarantuje szczelniejsze zasłonięcie okna i brak prześwitów.
Rodzaje rolet okiennych wewnętrznych
Do produkcji rolet okiennych wykorzystuje się wiele materiałów. Poszczególne modele mogą różnić się kolorem, fakturą, a także właściwościami – w tym stopniem przepuszczalności światła, parametrami wytrzymałościowymi i termoizolacyjnymi.
Dużą popularnością cieszą się rolety okienne materiałowe typu dzień-noc. Składają się na nie dwie warstwy materiału – jedna zaciemnia pomieszczenie, a druga przepuszcza światło słoneczne. Osoby szukające natomiast szczególnie dekoracyjnych rolet okiennych mogą zdecydować się na modele rzymskie – po podniesieniu materiał tych rolet układa się w ozdobne marszczenia.