Błędy przy montażu okien. Czego się wystrzegać?
Jakość montażu okna znajduje odzwierciedlenie w późniejszej funkcjonalności i trwałości stolarki otworowej. Błędy popełniane podczas prac instalacyjnych mogą obniżyć komfort użytkowania pomieszczeń i przyczynić się także do wzrostu wysokości rachunków za ogrzewanie. Jakie nieprawidłowości najczęściej zdarzają się przy montażu okien?
Od czego powinno się zacząć montaż okna?
Wiele osób omija jeden z najważniejszych etapów montażu okna, czyli należyte przygotowanie otworu pod instalację. Zanieczyszczenia i zabrudzenia na ościeżach jak najbardziej mogą spowodować niewłaściwe osadzenie okna, dlatego w żadnym razie nie można zapomnieć o ich usunięciu. Kolejny nierzadko popełniany błąd to niewysuszenie podłoża oczyszczonego z kurzu, pyłu, resztek tynku czy kleju.
Nierówności na ościeżnicach także mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, a niekiedy nawet uniemożliwić właściwy montaż okna. Dlatego też trzeba dobrze sprawdzić ich położenie i starannie usunąć wszelkie nierówności. Konieczne jest wypoziomowanie dolnych krawędzi otworem celem zapewnienia szczelności stolarki okiennej.
O czym często zapomina się przy montażu okien?
Jako zespół zajmujący się montażem okien w Łodzi możemy wskazać jeszcze jeden częsty błąd przy pracach instalacyjnych – zakup niskiej jakości materiałów, np. łączników, kotw, kołków czy uszczelniaczy. W żadnym razie nie warto na tych produktach oszczędzać, gdyż to od nich w dużej mierze zależy żywotność instalowanego okna.
Ważnym elementem montażu okna jest wykonanie uszczelnień wewnętrznych i zewnętrznych. Sporo osób o tym zapomina, co skutkuje obniżeniem poziomu izolacyjności termicznej i akustycznej. Co więcej, trzeba pamiętać także o wyregulowaniu zawiasów – inaczej w przyszłości mogą pojawić się problemy z otwieraniem i zamykaniem okna.